Antilia je obytný komplex v južnom Bombaji (India), ktorý je vo vlastníctve Mukesha Ambaniho, majiteľa Reliance Industries Limited. Antilia bola vyhodnotená ako druhý najdrahší dom na svete (po Buckinghamskom paláci). Len pre udržanie jej prevádzky je potrebných 600 zamestnancov.
Antilia má cenu 1 miliardy amerických dolárov
Kým časopis New York Times v roku 2008 uviedol, že postavenie Antilie stálo približne 50 až 70 miliónov dolárov, jej trhová hodnota sa pohybuje okolo 1 miliardy USD, a to najmä kvôli rastúcim cenám okolitej infraštruktúry a obytných komplexov v súčasnosti postavených v južnej Bombaji. V novembri 2014 bola Antilia vyhodnotená ako druhá najdrahšia rezidenčná nehnuteľnosť na svete.
Design, konštrukcia a názov budovy
Antilia bola navrhnutá chicagskymi architektmi Perkins & Will. Austrálska stavebná spoločnosť s názvom Leighton Holdings previedla stavebné práce. Dom má spolu 27 podlaží s extra vysokými stropmi – Indovia tvrdia, že iné budovy v ekvivalentnej výške majú priemerne až 60 poschodí. Dom je tiež mimoriadne dobre zabezpečený proti prírodnej katastrofe, bol totiž dizajnovaný tak, aby prežil zemetrasenie 8 Richterovej stupnice.
Trhová cena a verejné kontraverzie
Indické médiá často uverejňovali informácie, že Antilia je svetovo najdrahší dom a stojí medzi 1 a 2 miliardami amerických dolárov. Pán Thomas Johnson, riaditeľ marketingu v architektonickej firme Hirsch Bedner Associates, ktorý konzultoval s firmou Reliance pôdorys konštrukcie počas výstavby Antilie, uviedol v článku v časopise FORBES odhad trhovej ceny tohto rezidenčného komplexu na takmer 2 miliardy dolárov.
Na druhej strane, vyskytli sa aj hlasy – väčšinou z USA – ktoré tvrdili, že postavenie budovy samo o sebe by stálo len 50-70 miliónov amerických dolárov, a preto indické trhové odhady sú podľa nich preexponované.
Budova bola zároveň predmetom viacerých kontroverzných verejných mediálnych diskusií, najpozoruhodnejšími uvedenými argumentami boli pritom:
1. Antilia je vo vlastníctve jedného majiteľa, ktorý v nej ani len nebýva – podľa niektorých ide o nemorálny stav vecí a naviac arogantnú a zbytočnú ukážku bohatstva, pretože väčšina Indov žije na púhych 2 dolároch za deň;
2. Pozemok, na ktorom je Antilia postavená bol odkúpený od indického sirotinca, ktorý – ako sa niektorí domnievajú – nemal právo predať tento pozemok v tom čase.
Odhliadnúc od týchto kontraverzií, Antilia stále zostáva najdrahším rezidenčným domom na svete – a to mimoriadne krásnym, súdiac podľa jeho dizajnu exteriéru aj interiéru. Ak ste boli inšpirované jej krásou, tento príspevok splnil svoj účel. Ďakujeme Vám za čítanie a prezeranie našich príspevkov.